Alüminyum Yassı Mamuller Üretim Tesisi

Alüminyum Yassı Mamuller Üretim Tesisleri, Türkiye ve dünya pazarının büyüyen yüksek kaliteli ürün talebini karşılamak amacıyla ASAŞ bünyesinde 2014 yılında Sakarya - Karapürçek’te kurulmuştur. Tesis, 135.000 m²’si kapalı, toplam 310.000 m²’lik alanda ve yılda 45.000 tonu boyalı olmak üzere toplam 120.000 ton yassı mamul kapasitesi ile hizmet vermektedir.

Döküm:

Tesiste farklı alaşım (1000-3000-5000-7000-8000 serileri) ve kondisyonlarda, talep edilen ebat ve yüzey özelliklerinde (düz, gofrajlı, çetalı, boyalı, lamine kaplamalı) levha ve folyo üretimi gerçekleştirilmektedir.

Avrupa’da 2.200 mm eninde ve 2.600 mm dış çapında (yaklaşık 26 ton) rulo üretimi için sürekli döküm yapabilen sadece birkaç tesisten biri olan ASAŞ, döküm hatlarında yer alan özel hammadde yükleme araçları, temassız sıvı metal karıştırma sistemi, dikey sıvı metal filtreleme sistemleri ve otomatik levha profil ölçüm sistemi ile sektöründe en yüksek teknolojiye sahip tesisler arasında yer almaktadır.

Hadde:

ASAŞ, Türkiye’de alüminyum sektörünün ilk 6 merdaneli CVC özellikli soğuk haddesiyle 5000 ve 6000 serisi sert alaşımları etkin haddeleyebilen Türkiye’nin tek tesisi konumundadır. Türkiye’deki alüminyum sektöründe bir ilk olma özelliğinde olan haddede hem giriş hem de çıkışta yer alan kalınlık kontrol sistemi sayesinde, Avrupa normlarının yarısından daha düşük kalınlık toleranslarında malzeme üretimi  gerçekleştirilebilmektedir.

Boyama:

Dünyada 2.100 mm genişliğinde en rulo boyama yapabilen birkaç tesisten biri olan Yassı Mamuller Üretim Tesisinde, yine bu hat üzerinde yer alan gofrajlama, statik yağlama, sıcak ve soğuk laminasyon üniteleri sayesinde oldukça geniş bir ürün yelpazesine ulaşılmaktadır.

Folyo:

ASAŞ, 2.170 mm enindeki folyoyu 2.000 m/dk. hızla üretebilme kabiliyetiyle dünyada lider konumundadır. Müşterilerine her zaman en iyiyi sunmayı amaçlayan ASAŞ, 6 micron kalınlıktan başlayan üretim kabiliyetiyle ve folyo haddesine VCR (değişken bombeli destek merdanesi), sıcak yağ sistemi ekleyerek kalite konusunda da dünya liderliğini hedeflemektedir.

Son teknolojiyle donatılmış Yassı Mamuller Üretim Tesisinde sürdürülebilir sağlıklı yaşam ve üretim konuları büyük bir hassasiyetle ele alınmış, günümüz teknolojisinin el verdiği çevreye duyarlı tüm sistemler tesise dahil edilmiştir. Bu yaklaşım ile ASAŞ, soğuk haddede ve folyo haddesinde bacadan atılan yağların da geri dönüşümünü sağlayan tesislere yatırım yapan Türkiye’deki ilk tesis olmuştur.