Bizden Haberler

ASAŞ, Ödül Almaya Devam Ediyor.

01.07.2016

Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer alan ASAŞ; Yöneylem Araştırma Derneği tarafından, 2008 yılından beri düzenlenen “YAD Uygulama Ödülleri, Endüstri Mühendisliği veya Yöneylem Araştırması Yöntemleri” kapsamında ödül almaya hak kazandı. 14.07.2016 tarihinde İzmir’deki Aqua Marine tesislerinde düzenlenen törenle “Isı Yalıtım Hattının Tek Parça Akışının Sağlanması” konulu projesiyle ASAŞ’a üçüncülük ödülü, YAD Başkanı Dr. Selim Aktürk tarafından verildi.

Avrupa’daki lider üreticilerden biri olan ASAŞ’ın ödüle konu hayata geçirmiş olduğu projesi Alüminyum Ekstrüzyon Üretim Tesisleri bünyesinde mavi ve beyaz yaka tüm ekibin katkısıyla ilgili bölüm ve proje yöneticilerinin önderliğinde hazırlandı. Ağırlıklı olarak endüstri mühendisliği veya yöneylem araştırması yöntemleri kullanılarak geliştirilen projede; hattın veriminin arttırılması, çalışana ergonomik iş ortamı sağlanması, sipariş kayıplarının önüne geçilmesi hedeflendi. Hat dengelemesi yöntemi kullanılarak tek parça akış sağlanmasıyla, daha az personelle birim zamandaki üretim miktarı arttırıldı ve çalışma ergonomisi iyileştirildi. Hat dengelemesi için tasarlanan sistem ve ekipmanlar ASAŞ Alüminyum Ekstrüzyon Üretim Tesisleri bünyesindeki makine-fikstür Ar-Ge prototip geliştirme atölyesi tarafından gerçekleştirildi.

Sektöründe lider konumunda bulunan ASAŞ’ın iş süreçlerini mükemmelleştirme yolculuğundaki bu örnek projesinde zaman etüdü, metot etüdü, hat dengeleme ve kanban teknikleri kullanılarak;  proje sonucunda üretim miktarı %380 arttırılırken, çalışan personel sayısı %48 ve bekleyen iş yükü %73 azaltıldı.

Başarının sürekliliğini teminat altına almak ve yaygınlaştırmak amacıyla yıl içinde yapılan faaliyetleri değerlendiren ASAŞ’ın kendi bünyesinde organize ettiği bir de proje yarışması bulunuyor.  Bünyesinde gelenekselleştirdiği “ASAŞ’ın Asları” proje yarışmasıyla firma içindeki tüm iyileştirme ve geliştirme faaliyetlerini destekleyerek ödüllendiren ASAŞ, tüm üretim tesislerinde ve merkez ofisinde farklı kategoriler altında gelişimi desteklemeye devam ediyor. Kurum içindeki tüm katmanlarda inovatif düşünme kültürünün yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren firma; yenilikçi ürün, süreç ve projeleriyle Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.